top of page

RED FACE СИНДРОМ ИЛИ КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНАТА КОЖА


Около една трета от европейските жени определят кожата си като чувствителна. Причината за това е съвременият начин на живот -  замърсената околна среда, неправилното хранене, постоянния стрес и дори неконтрилируемия прием на лекарства. В резултат на тези фактори имунитетът на организма пада, в това число и защитните механизми на кожата. Тя не може да възпрепятства проникването на токсини, дразнещи вещества и микроорганизми. Поява се сърбеж, парене, щипане и чувство за стягане и опънатост.


Налице е синдромът Red face или чувствителна кожа” – казва д-р Сияна Живкова, специалист-дерматолог от Jewel skin clinic.


„Става дума за клиничен феномен, състояние с индивидуална степен на изразеност при всеки пациент. Когато навън е сухо и студено хората с чувствителна кожа на лицето се зачервяват, като това зачервяване може да продължи часове или дни, особено ако е използвана неправилна козметика.” При хора с подобни симптоми се забелязва нарушена бариерна функция на кожата, ниски нива на серамидите в нея и по-тънък рогов слой на кожата.


Специалистите изброяват няколко основни причини за нарушената бариерна функция на кожата. На първо място това е необратимия процес на стареене, неправилната защита от слънчевите лъчи, всяко едно възпаление или раздразнение на кожата, продължителната употреба на локални кортикостероидни препарати, механични травми или дисбаланс на микрофлората на кожата.


Към чувствителните кожи спадат също розацеята и акнето


Според д-р Сияна Живкова, за да не обостряме проблема трябва да се спазват няколко прости правила в избора на козметични продукти. За да не се нарушава естествената защитна бариера, е добре когато се почиства лицето да се използват меки гелове без съдържание на сапун, алкохол и оцветители. Фотозащитният крем пък трябва да предпазва не само срещу UV-B лъчите, но и срещу UV-A. С най-добра поносимост при чувствителна кожа са фотозащитните кремове, съдържащи титаниев диоксид и цинков оксид. При това индексът SPF трябва да бъде не по-малко от 50 единици. Необходимо е да се компенсира недостига на естествена влага с помощта на овлажняващи средства за чувствителна кожа. Техни задължителни съставки трябва да бъдат -  антиоксидант, хиалуронова киселина, колаген, сквален, растителни екстракти. Те омекотяват кожата, насищат я с влага, укрепват капилярите, не допускат зачервяване и раздразнения.


Козметичните продукти и фотозащитните кремове също така трябва да съдържат силикон, който има защитна функция. По отношение на грима е добре да се прилага медицински фон дьо тен с лека текстура, след което може да се нанесе и пудра. „Препоръчително е козметиката за чувствителна кожа да се набавя от аптеките т.е да се използва медицинска козметика, защото тя е дерматологично тествана, хипоалергенна, некомедогенна и без мирис.   Преди да приложите крем за лице, направете тест за поносимост към него, като нанесете крема върху вътрешната повърхност на предмишницата. Ако след 24 часа няма реакция, можете да го нанесете на лицето. Избягвайте приложението на козметични средства, съдържащи ментол, камфор и натриев лаурил сулфат.” – допълва д-р Сияна Живкова.


Специалистите са единодушни, че по отношение на грижите към  чувствителната трябва да се подхожда внимателно, като се прилага комбиниран подход. Козметичните продукти съвсем не са достатъчни за решаването на проблема, той задължително трябва да се следи от дерматолог. „Методите, които ние предлагаме в Jewel skin clinic са няколко, като преди тяхното приложение най-важни са диагностиката,  правилният подход и последователността на терапиите.” – обяснява д-р Сияна Живкова. Подходяща терапия при розацея например е SR – фотореджуванейшън, която повлиява съдовата компонента при зачервяванията и малките капилярчета. Прилага се единствено в случай, че няма активни възпалителни лезии. Тази процедура третира комплексно: дифузна червени­на, неравен тен (хиперпигментации), фини бръчки. Това е метод за стимулиране синтеза на нов колаген. Интензивната пулсова светлина навлиза в кожата и търси таргет – червения хемоглобин и кафявия меланин. Светлинната енергия се преобразува в термична и разрушава пигментите, като изравнява тена. Процедурата е подходяща за всеки тип кожа и всички възрасти, дори и като превенция, и подготовка на кожата да отговори на вредните външни фактори. Общо 3 терапии са достатъчни, като се провеждат през 3 седмици. След тях видимо и чувствително се подобрява състоянието на кожата.


„Идеална процедура при акне е диамантеното микродермабразио, защото обновява кожата, като регулира себума и намалява  белезите” – разказва д-р Живкова. Според Американската асоциация по естетична пластична хирургия (ASAPS), процедурата микродермабразио е в топ 5 на не-хирургическите процедури за разкрасяване през 2010 година. Какво всъщност представлява? Чрез специални стерилни диамантени глави се ексфолира най-горният слой на кожата, като се изсмукват замърсяванията и мъртвите клетки. В резултат на това се постига изсветляване на кожата, премахват се пигментациите и възрастовите петна, свиват се разширените пори.


„Intraceuticals Clarity“ e другото решение при склонна към акне и омазняване кожа. Процедурата представлява кислородно проникване в дермата с помощта на апарат с постоянно хипербарно налягане на активни съставки(Алфа арбутин,Vit.C,),Vit.A,Vit.E и хиалуронова киселина. Прилагат се 6 професионални апликации, като при закупуване на пакета пациентите получават и домашна грижа включваща 3 серума.


Особено полезен за кожа с акне или мазна кожа е най-новия ексфолиращ гел, станал известен като пилингът от Маями. Той повлиява добре също така и хиперпигментирана кожа, възрастна кожа и кожа със слънчеви изгаряния. „Тук разчитаме на действието на салициловата киселина. Тя  спомага за регулиране функцията на мастните жлези и отделянето на мазнини, като нейното противовъзпалително действие води до намаляване появата на пост-възпалителна хиперпигментация или тъмни петна, свързани с прояви на акне.” – обяснява д-р Живкова и допълва, че  неговата формула съдържа още екстракт от зелен чай, който е мощен антиоксидант, известен със своята защитна функция срещу стареене и притежаващ противовъзпалително действие.

11 views0 comments
bottom of page